Aktuální projekty:
- RO/2023/02, Vybrané aspekty řízení lidských zdrojů podporující inovativnost jako klíčový faktor výkonnosti organizací, MŠMT, UTB ve Zlíně, 2023-2024.
- IGA/FaME/2023/012, Closed and open innovations: role of human resource, servant leadership, digitalisation, and uncertainty, IGA/MŠMT, UTB ve Zlíně, 2023-2024.
Název projektu: UTB RO/2023/02, Vybrané aspekty řízení lidských zdrojů podporující inovativnost jako klíčový faktor výkonnosti organizací
Hlavní cíl:
V návaznosti na předchozí RVO projekty (RO/2016/07, Zvýšení výkonnosti organizací prostřednictvím řízení lidského kapitálu, RO/2018/04, Podpora sdílení znalostí pro zvýšení výkonnosti organizace, RO/2020/03, Znalostní pohled na organizaci), pokračovat ve výzkumu prvků konkurenční schopnosti organizací spojených s lidmi.
Dílčí cíle:
- Řešení bariér na straně zaměstnanců veřejné správy při zavádění inovací
- Identifikovat klíčové bariéry na straně zaměstnanců ovlivňující zavádění inovací v institucích veřejné správy.
- Vymezit vhodné administrativní a technické nástroje a opatření pro řešení definovaných bariér na straně zaměstnanců ovlivňující zavádění inovací v institucích veřejné správy.
- Vymezit vhodné behaviorální principy pro tvorbu intervencí odstraňující bariéry na straně zaměstnanců ovlivňující zavádění inovací v institucích veřejné správy.
- Řešení bariér na straně zaměstnanců při zavádění informačních a komunikačních technologií do oblasti řízení lidských zdrojů
- Identifikovat technologie využívané ve výrobních firmách, které mají dopad na práci s lidmi a design pracovišť.
- Charakterizovat způsob využití identifikovaných technologií, jejich konkrétní dopad na práci s lidmi a design pracovišť, a firmou očekávaný přínos využití těchto technologií.
- Identifikovat klíčové bariéry využívání identifikovaných informačních, komunikačních a SMART technologií.
- Definovat opatření motivující pracovníky a vedení firmy ve využívání informačních, komunikačních a SMART technologií ve výrobních firmách
- Identifkovat specifika zaměstnavatelů z oblasti digitálních platforem a očekávání, která jsou s rozvojem těchto organizací, spojována v souvislosti s řízením lidských zdrojů
- Zvyšování inovativnosti organizací prostřednictvím cílené podpory sdílení znalostí mezi zaměstnanci
- Identifikovat opatření, které organizace vnímají jako efektivní pro podporu sdílení znalostí mezi zaměstnanci.
- Identifikovat opatření, které organizace vnímají jako efektivní pro podporu důvěry v organizaci.
- Vztah mezi slaďováním práce a soukromí zaměstnanců a inovativností organizace
- Identifikovat důvody vedoucí zaměstnavatele k podpoře slaďování práce a soukromí zaměstnanců, a zda k těmto důvodům patří i očekávaný dopad na inovativnost organizace.
- Identifikovat opatření, které organizace vnímají jako efektivní pro podporu slaďování práce a soukromí zaměstnanců, a faktory, které jejich implementaci mohou ovlivňovat.
Anotace projektu:
Inovativnost organizace souvisí s její schopností vyvíjet a přijímat nové myšlenky, technologie a procesy (Kyrgidou a Spyropoulou 2013). Řada předchozích výzkumů (Kyrgidou a Spyropoulou 2013; Olavarrieta a Friedmann 2008) zdůrazňuje význam inovativnosti při zvyšování výkonnosti organizací. Není to jen případ firem v podnikatelském sektoru, ale přechozí studie (Tajeddini 2016) ukazují na významný vliv inovativnosti na výkonnost také u organizací ve veřejném sektoru. Výzkumná pozornost se proto stále více zaměřuje na hlubší porozumění hnacím silám inovativnosti. K těmto hnacím silám lze nepochybně zařadit lidský kapitál a schopnost organizace s ním vhodným způsobem pracovat. Tato oblast je velmi široká, a proto aktuální projekt cílí jen na 4 její složky: 1) Řešení bariér na straně zaměstnanců veřejné správy při zavádění inovací, 2) Řešení bariér na straně zaměstnanců při zavádění informačních a komunikačních technologií do oblasti řízení lidských zdrojů, 3) Zvyšování inovativnosti organizací prostřednictvím cílené podpory sdílení znalostí mezi zaměstnanci, a 4) Vztah mezi slaďováním práce a soukromí zaměstnanců a inovativností organizace.
V předchozích projektech se podařilo rozvinout spolupráci s praxí, a to prostřednictvím realizace tzv. sdílecích workshopů a tzv. sdílecích exkurzí. Vzhledem k tomu, že úzká spolupráce s praxí je klíčová jak pro realizaci výzkumu, tak pro diseminaci jeho výsledků, chceme v těchto aktivitách pokračovat.
Řešitel projektu:
doc. Ing. Jana Matošková, Ph.D.
Členové řešitelského týmu:
Ing. Zuzana Crhová, Ph.D., Ing. Petra Benyahya, Ph.D.,
Ing. Lucie Tomancová, Ph.D., doc. PhDr. Ing. Aleš Gregar, CSc., Ing. Lucie Macurová, Ph.D., Ing. Lukáš Danko, Ph.D., Ing. Filip Kučera, Ph.D., Ing. Lubor Homolka, Ph.D., Ing. Lenka Smékalová, Ph.D., Ing. Anastasia Efimova, Elona Çera
Doba řešení projektu:
2023 – 2024