20. 5. 2021 jsme pro personalisty, ředitele firem a manažery z praxe uspořádali další workshop, tentokrát na téma Jak na bariéry sdílení znalostí. A jak už asi víte, naše online workshopy jsou hodně interaktivní. Díky tomu jsme měli možnost 3 hodiny navzájem sdílet praktické zkušenosti účastníků k otázkám, s jakými bariérami sdílení znalostí se v praxi setkávají a co se jim osvědčuje při překonávání těchto bariér. Toto inspirativní sdílení mezi účastníky navzájem jsme doplnili o krátké seznámení s výsledky našeho nového výzkumu. Náš tým totiž vědecky zkoumal, jak na tom s bariérami sdílení znalostí organizace jsou a jak bariéry ovlivňují úroveň sdílení znalostí ve firmách. Zároveň jsme se také společně zamýšleli nad tím, co dalšího mohou pracovníci sami, jejich nadřízení, personalisté i vedení firmy udělat pro to, aby se ve firmě nejrůznější bariéry sdílení eliminovaly.
A jak Vám stručně předat výsledky tak plodné výměny zkušeností? Některým bariérám můžeme předejít správně nastaveným systémem výběru nových pracovníků. U jiných bariér bude hrát roli silná prosdílecí podniková kultura. Přemýšlet můžete i nad způsoby oceňování a uznání toho, kdo znalost sdílel. Svůj význam má i dostatek času a nepřetěžování pracovníků, či množství neformálních kontaktů mezi zaměstnanci, díky kterým se mezi nimi může budovat vzájemná důvěra. Jednou z příčin, proč lidé nesdílejí své znalosti, je také strach ze ztráty moci, tedy toho výsadního postavení, kdy já jediný nějakou znalost mám. Napadlo Vás třeba někdy, že pokud nechceme, aby se pracovník bál, že sdílením své znalosti přijde o svou moc, je vhodné vést firmu a tým tak, aby tam takovou moc vlastně nikdo ani nezískal? Když tu moc nebude mít, tak se pak nebude bát, že o ni přijde.
Zazněla spousta dalších konkrétních tipů, jak bariéry sdílení znalostí překonat. A aby nezůstalo jen u řečí, zeptali jsme se aktérů workshopu, jaký krok chtějí na základě těchto poznatků u nich ve firmě udělat. O to přece jde, dostat to do praxe. Kéž se jim to daří a je to ku prospěchu všech.
Celý tým projektu Znalostní pohled na organizaci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně odvedl skutečně skvělou práci. A že jí bylo hodně – jak s přípravou workshopu, organizací a komunikací s účastníky, tak s moderováním diskusních skupin účastníků při jednotlivých úkolech. Děkujeme celému týmu, ale i všem účastníkům workshopu, kteří si našli čas a sdíleli s námi své zkušenosti. Bylo poznat, že jste do toho dali kus sebe.
Co se účastníkům workshopu nejvíce líbilo?
- Interaktivita, a zjištění, že v podstatě to, co byl člověk zvyklý dělat na workshopech na živo, tak lze velmi dobře obsáhnout i on-line a výsledky jednotlivých skupin jsou možná i dále lépe vizualizované a dále zpracovatelné. Definování klíčových bariér, které brání ve sdílení znalostí ve firmě. Radim (průmyslový inženýr)
- Zkušenosti jednotlivých zaměstnanců firem s nakládáním s problémy sdílení znalostí. Marek (personalista)
- Reálný průzkum a výstupy z něj. Inspirace od ostatních kolegů. Týmová práce. Dobře zvládnuté nástroje pro týmovou spolupráci od vedoucích skupinek. Výstupy z týmové práce jsou k dispozici po skončení workshopu. Markéta (WCM specialista)