Jak na nemocnost pracovníků – nápady ze s.n.o.p. cz a.s.

Další sdílecí exkurze nás zavedla do s. n. o. p. cz a.s., a to konkrétně do výrobního závodu v Pohořelicích. Jde o společnost zabývající se lisováním, svařováním a profilováním kovových dílů a výrobou mechanismů pro automobilový průmysl. Na akci se nás sešlo celkem 18. Ředitel firmy nám společnost představil, vybavili jsme se se ochrannými doplňky a vyrazili na prohlídku výroby. Role našeho průvodce se ujal sám pan ředitel, Rostislav Antoš, za což mu patří velký dík. Ocenili jsme jeho angažovaný výklad, otevřenost a ochotu podělit se s námi o své zkušenosti. Po přestávce nás pak čekala Bálintovská diskusní skupina, tentokrát na téma „Jak řešit vysokou neomluvenou krátkodobou nemocnost pracovníků ve výrobě?“ Z nápadů, které zazněly můžeme zmínit například:

• Srozumitelným způsobem lidem vysvětlovat, co to znamená pro firmu, když do práce nedorazí.

• Předat hned při nástupu zaměstnancům srozumitelné (např. komiksovou) formou psané instrukce, jak postupovat (komu dát vědět, jakým způsobem), když nemůže přijít do práce.

• Zřídit pozici koordinátora, který by měl mezi zaměstnanci přirozenou autoritu, a intenzivně s nimi komunikoval.

• Budování “osobních” vztahů v kolektivu.

• Opřít se o hodnoty firmy – ambice, důvěra, respekt, transparentnost, profesionalita, udržitelnost.

• Hlouběji analyzovat data týkající se absencí, a to nejen na úrovni závodu a skupin zaměstnanců, ale i individuálních zaměstnanců, např. kolik absencí měl zaměstnanec za určitý časový úsek.

Děkujeme všem účastníkům za otevřené sdílení tipů, rad a zkušeností. Děkujeme firmě (Rostislav Antoš, Martina Janíková, Hana Adamcová) za ochotu podělit se s námi o jednu ze svých výzev i za péči o účastníky této akce. V neposlední řadě patří poděkování členům týmu PeopleFirst – výzkumný tým UTB ve Zlíně, kteří se na realizaci akce podíleli, jmenovitě k nim patřily Lucie Tomancová, Lucie Hrbáčková, Lucie Macurová a Jana Matošková.

PeopleFirst avatar

Posted by