Ohlédnutí za konferencí Psychologie práce a organizace 2024

23. ročník mezinárodní konference Psychologie práce a organizace 2024, tentokrát s podtitulem Proměny světa práce v době digitalizace, je za námi. Odborníci z praxe, akademici, studenti, výzkumní pracovníci a vůdčí osobnosti oboru se spolu setkali 24.-25. 4. 2024 ve Zlíně, aby se podělili o své znalosti, poznatky z výzkumů, osvědčené postupy a zkušenosti nejen v oblasti psychologie práce a organizace, ale i příbuzných témat.

Během dvou dnů jsme měli možnost učit se od 5 významných řečníků v oboru jako jsou Frantisek Hronik, Eva Höschlová, Kimberley Breevaart, Konstantinos Kafetsios a Jana Murza. Ti s námi sdíleli své zkušenosti formou zvaných přednášek. Podtitul konference „Proměny světa práce v době digitalizace“ reflektuje téma, které je pro profesionály v oblasti psychologie práce a organizace klíčové. Digitalizace má značný vliv na současný svět práce, ovlivňuje způsob, jakým pracujeme, jak organizace fungují a jak lidé vnímají a reagují v pracovním prostředí. Dotkli jsme se témat jako psychodiagnostika a umělá inteligence, dopady robotizace na duševní zdraví zaměstnanců, podpora psychologického bezpečí, budování zdravé firmy.

Na konferenci zaznělo také 23 odborných vědeckých příspěvků na nejrůznější témata – od nových trendů v leadershipu, autonomní motivace zaměstnanců, přes eHealth v pracovním prostředí, rizikové faktory zátěže operátorů, podporu bezpečnosti práce u exponovaných pracovních pozic, kvalitu života související s prací až po pracovní identitu, akceptaci změny a mnoho dalších.

5 odborných příspěvků bylo od studentů, proto jsme také vyhlásili soutěž o nejlepší studentský příspěvek. Měli jsme možnost účastnit se workshopů spřátelené konference Baťův odkaz světu, která se ve stejnou chvíli konala ve vedlejších sálech. Diskutovali jsme o možnostech publikačních výstupů z konference, užili si krásný večer v Baťově vile včetně její komentované prohlídky a v kuloárech jsme vedli nespočet neformálních rozhovorů, které nás vzájemně obohatily jak o nové poznatky, tak o nová přátelství.

U zrodu konference stála myšlenka „chceme se vzájemně inspirovat a učit se od sebe navzájem“. To se nám, myslím, letos moc dobře povedlo.

A protože je konference „putovní“, předává organizační výbor konference z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pomyslnou štafetu na Katedru psychologických vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde se s Vámi zase za rok setkáme na konferenci Psychologie práce a organizace 2025.

PeopleFirst avatar

Posted by