Naši zahraniční studenti Berk a Elena se spolu s Lucií T. vydali do ZŠ Komenského I, aby dvěma skupinám žáčků první až páté Montessori třídy představili země Turecko a Rusko.
Děti byly překvapené, že v Turecku neznají tureckou kávu, zato se jim moc líbilo, že to má Berk z domu jen 15 minut cesty na pláž. Zaujalo je i video, kde prodejce zmrzliny laškuje se svými zákazníky a několikrát jim nabízí kornout se zmrzlinou, který jim ale ne a ne vydat. Došla řeč i na významnější informace. Zánik Osmanské říše v roce 1923, kdy Mustafa Atatürk založil Tureckou republiku, častá zemětřesení, travnaté stepi, nejvyšší horu Ararat, prameny řek Eufrat a Tigris či visutý most mezi Evropou a Asií. Ačkoliv se Turci jeví jako velcí fanoušci fotbalu, významnější hodnotou je pro ně rodina. Rodina se často setkává u bohatě prostřeného stolu a my jsme mohli vidět, jak vypadá taková snídaně. V Turecké rodině stále přetrvává i zvyk prokazovat úctu starším třeba tím, že jim políbíme ruku a pak si ji přiložíme na své čelo.
Rusko žáčkům představila Elena jako největší stát světa s rozlohou, jakou má třeba Pluto. V celé zemi je až neuvěřitelných 11 časových pásem. Nejdelší železniční trať na světě Transsibiřská magistrála vede z hlavního města Moskvy 9 288 km až do Vladivostoku a cesta trvá asi 6 dní. Jenže velká část trati není pokryta signálem, takže lidé nekoukají do mobilu jako u nás, ale velmi dlouho si spolu povídají a čtou knihy, hezky jednu za druhou. Statistiky uvádí, že 54 % ruské pracovní síly dosáhlo vysokoškolského vzdělání. Že by za tím byl ten vlak? Nebo slané ryby? Ty totiž Rusové milují. Dokonce sní více sushi než v Japonsku. Nebo je prostě baví sbírat pětky. V Rusku mají totiž známkování obrácené a jejich pětky jsou naše jedničky. Věděli jste, že radiátor, padák a Mendělejevova periodická tabulka prvků jsou ruské vynálezy? Rusko má také nejkrásnější metro na světě, moc slavné matematiky, hudební skladatele a baletky. Jedno ruské prvenství se až nebe dotýká. V roce 1957 vyslal Sovětský svaz do vesmíru první umělou družici Sputnik 1, pak psí fenku Lajku a v roce 1961 i prvního člověka Jurije Gagarina.
Kdo ví, co z našich malých žáčků jednou vyroste. Věříme ale, že možnost poznávat cizí země očima jejich obyvatelů, podnítí jejich zvídavost.